O nas

Początki tenisa głogowskiego dokumentują odnalezione przedwojenne publikacje. Pierwszy klub tenisowy powstał w Głogowie już w 1922 roku.

 

Ulotka reklamowa

Tłumaczenie:

Sportowa „ulotka reklamowa” dnia 21 sierpnia 1927 poświęcona inauguracji głogowskiego stadionu „Głogowski Klub Tenisowy założony w 1922 roku (niebiesko-biały)

 

Klub liczy sobie 100 członków. Posiada on na swoim obiekcie 5 boisk (kortów tenisowych), które znajdują się na miejskim terenie dzierżawnym w parku przy Soetbeer-Ring.

 

Klub jest członkiem Śląskiego Zrzeszenia Tenisowego w Niemieckim Związku Tenisowym i jest zarządem obszaru Głogowa. Wśród licznych zawodów drużynowych o mistrzostwo tego obszaru i prowincji – klub został w zeszłym roku mistrzem prowincji – prowadzone są również regularne z zaprzyjaźnionymi klubami ze Śląska i Dolnych Łużyc. Na początku sezonu wszyscy członkowie klubu mają do dyspozycji trenera. W dniu Wniebowstąpienia klub organizuje turniej klubowy, w sierpniu turniej okręgowy (rejonowy), który jest otwarty dla członków Śląskiego Związku Tenisowego i na którym rozgrywane są mistrzostwa Głogowa w grze pojedynczej zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. Zeszłorocznym zwycięzcą i zarazem obrońcą nagrody przechodniej za rok 1927 jest Gotthold-Wrocław.

 

Poza tenisem klub dba również o towarzyskie kontakty swoich członków w zimie.”

 

Przedwojenne korty tenisowe mieściły się w parku na przeciw gmachu sądu.

 

Fragment przedwojennego planu miasta
Fragment przedwojennego planu miasta

 

Przedwojenne korty tenisowe
Przedwojenna fotografia kortów od strony parku w kierunku gmachu sądu

 

Duże zainteresowanie tą dyscypliną sportową wzrosło pod koniec lat 80-tych, kiedy powstawały pierwsze w naszym mieście szkółki tenisowe Andrzeja Kulhawika i Wojtka Sielickiego.

Foto tenis  

W kolejnych latach sport ten stawał się coraz bardziej popularny. Brakowało te duego kilku kortowego obiektu do rozgrywania turniejów. Wymusiło to potrzebę powołania stowarzyszenia sportowego, które zajmowałoby sie popularyzacja i organizacja tego sportu w naszym mieście.

 

Foto tenis Na początku października 1992 roku grupa kilku pasjonatów: Andrzej Kulhawik, Jerzy Sztangret i Brunon Grygiel postanowiła zawiązać pierwszy w historii powojennej klub tenisowy w Głogowie, co zaowocowało oficjalna rejestracja klubu w Urzędzie Wojewódzkim w Legnicy ju 27 października 1992 roku pod nazwa „Głogowski Klub Tenisowy” (dokładnie pod taka sama nazwa jak pierwszy klub z 1922 roku).

 

Foto tenis W tym czasie zwolenników tenisa było tak wielu, że
w kilka miesięcy później zarejestrowany został drugi klub tenisowy „AS”.

 

Główne cele, jakie Głogowski Klub Tenisowy postawił przed soba, to:

– popularyzacja tenisa,

– szkolenie dzieci i młodziey,

– budowa kortów tenisowych.

 

Foto tenis Nie przypadkowy był wybór pierwszego prezesa w GKT Wiesława Tracza, wówczas współwłaściciela firmy budowlanej.

 

Głównym zadaniem i najpilniejszą potrzebą była budowa obiektu co najmniej cztero kortowego, aby można było organizować turnieje tenisowe. Już w listopadzie 1992 roku klub złożył wniosek do władz miejskich o przekazanie terenu pod budowę kortów przy ul. Wita Stwosza na terenie obiektów MZKS „Chrobry”. Projekt wykonał członek naszego klubu Bernard Adamczak. Po dwuletnim wydeptywaniu ścieżek w urzędach w listopadzie 1994 roku klub uzyskał zezwolenie na budowę kortów i przystąpiono do pierwszych wykopów.

 

Foto tenis Głogów Foto tenis Głogów

Biegając po urzędach w sprawach budowlanych nie zapominaliśmy o podstawowym zadaniu tj. szkoleniu dzieci. Poza codziennymi treningami organizowaliśmy dzieciom tak ulubione przez nich turnieje miejskie:

 

Foto tenis

· w poszczególnych kategoriach wiekowych

· cieszący się największą popularnością turniej „Dzień Dziecka z rakietą”,

· a gdy nasi wychowankowie przeszli w wiek młodzieńczy, turnieje szkół średnich.

 

Przywiązanie do tych turniejów było tak duże, że z okazji dnia dziecka startowali nawet będąc już studentami.

 

Organizacja tych imprez była jednak bardzo trudna. Posiadaliśmy jeden obiekt dwu kortowy oraz kilka pojedynczych. Wspólnie z rodzicami rozwoziliśmy dzieci po wszystkich kortach w mieście, aby przeprowadzić imprezę.

 

Na wakacjach i feriach organizowaliśmy obozy sportowe zarówno letnie – tenisowe, jak i zimowe – narciarskie.

 

Tenis Głogów

 

Poza imprezami miejskimi jeździliśmy także na turnieje ogólnopolskie i regionalne (kilkadziesiąt razy w roku),w których udział dawał zawodnikom punkty bonusowe i klasyfikował ich na listach rankingowych.

 

Tenis GłogówW pierwszych latach funkcjonowania klubu najlepsze wyniki osiągali:

Anna Bernacka, Dagmara Wandycz, Katarzyna Kulhawik, Ewelina Sztangret, Katarzyna Radzymińska, Jolanta Cichy, Agnieszka Murzyńska, , Paweł Vogt , Maciej Kulhawik, Tomasz Sztangret, Filip Nawrot, Michał Adamczak, Stamos Zaganas, Michał Przysiężny, Michał Karpik.

 

Po kilku latach funkcjonowania dwóch klubów tenisowych w mieście, doszliśmy do wniosku, że nie ma potrzeby rywalizowania między sobą, a wspólne działanie jest nam potrzebne zarówno przy budowie obiektów jak też w popularyzacji tego sportu.

 

Foto tenis W 1996 roku podpisano porozumienie o połączeniu i stworzeniu jednego klubu pod nazwą „Głogowskie Towarzystwo Tenisowe”. Porozumienie podpisali prezes GKT Brunon Grygiel oraz funkcjonujący od początku w klubie „AS” prezes Jerzy Radzymiński. Obowiązki prezesa nowego klubu GTT powierzono Jackowi Nawrotowi, od 1997 do 2001 funkcję tę pełnił Bernard Adamczak, a od 2001 do 2007 Jerzy Sztangret.

 

Foto tenis Te wspólne wysiłki dały konkretne efekty. Doszliśmy do porozumienia z władzami miasta i Gmina Miejska przejęła budowę kortów. Była to słuszna decyzja, ponieważ nie bylibyśmy w stanie udźwignąć dokończenia tak dużej inwestycji.

 

 

Foto tenisRównież w sferze sportowej pojawiły się nowe pomysły. W roku 1997 z inicjatywy kol. Andrzeja Vogta zainaugurowaliśmy rozgrywki amatorskie dla dorosłych – oldbojów pow. 40 roku życia. Cały czas przybywało nowych pasjonatów i liga amatorska podzielona została na dwie grupy: 18-45 lat oraz powyżej 45lat i skupia blisko 70 zawodników. Od 2007 roku zainaugurowaliśmy także rozgrywki pań.

 

Foto tenis W całym sezonie w ciągu roku rozgrywamy około 500 spotkań, co daje 1000 godzin spędzonych na świeżym powietrzu, 1000 godzin rekreacji sportowej, satysfakcji, radości i poczucia przydatności życiowej.

 

 

 

Foto tenis Równolegle z oldbojami prowadziliśmy ligę młodzieżową , która z czasem przekształciła się w ligę seniorską od lat 18. Na wyróżnienie w tej grupie za największe zaangażowanie szczególnie zasługują: Ewelina Sztangret, Piotr Kardaś i Marek Kocwa.

 

 

 

Już w roku 1994 nawiązaliśmy pierwszy kontakt międzynarodowy z niemieckim klubem Tennisverein Kettenkamp, który kultywujemy do dziś. Inicjatorem i ojcem chrzestnym tej wymiany partnerskiej jest Ryszard Świątek.

 

Tenis Głogów

 

Foto tenis Co rocznie grupa kilkunastu dzieci gości na zmianę swoich partnerów z zagranicy podczas tygodniowego pobytu. Każdy pobyt kończy się meczem drużynowym, a puchar przechodni przechodzi z rąk do rąk. Dzięki tym kontaktom nawiązaliśmy wiele przyjaźni, poznaliśmy wzajemnie swoje regiony i tym samym dołożyliśmy swoją cegiełkę do integracji europejskiej.

 

W 2004 roku z okazji jubileuszu 10-lecia spotkań przygotowaliśmy wspólnie wystawę, która była prezentowana w ratuszu miejskim, a następnie u naszych przyjaciół w Kettenkamp.

 

Tenis w Głogowie

 

Foto tenis Dzięki naszemu koledze z zarządu Ryszardowi Głośnemu podjęliśmy również próbę pozyskania nowego partnera zagranicznego w Czechach klub LTC Mlada Boleslav. W 2002 r. gościliśmy pierwszą grupę dzieci w wieku 12 lat. Jest to klub o 100-letniej tradycji i na bardzo wysokim poziomie sportowym. Dowodem tego jest pierwsza konfrontacja naszych 12-latków, która zakończyła się wynikiem 1:7. Nasi zawodnicy byli w Mlada Boleslav w 2003 roku. Jednak ta forma kontaktów nie przyjęła się ze względu na duże obciążenie turniejowe naszych czeskich przyjaciół. Natomiast przez kilka lat grupa naszych oldbojów rozgrywała turnieje deblowe ze swoimi przyjaciółmi z Mlada Boleslav.

 

Foto tenis Od 1999 roku tj. od momentu uruchomienia nowych kortów tenisowych otworzyły się nowe możliwości w organizacji imprez tenisowych. Dzięki temu cztero kortowemu obiektowi organizowaliśmy corocznie około 10 turniejów, przede wszystkim dla dzieci, ale nie zapominaliśmy także o dorosłych.

 

 

Foto tenis Dużą popularnością cieszyły się nocne turnieje deblowe. Ideą tych turniejów było to, aby nie blokować przez cały dzień kortów, które służyły w tym czasie wszystkim mieszkańcom do rekreacji.

 

 

 

Tenis w Głogowie
Tenis w Głogowie

 

Foto tenis Od 2001 r. najbardziej prestiżową imprezą są Otwarte Mistrzostwa Głogowa w grze singlowej, a od 2003 roku rozszerzyliśmy te mistrzostwa o gry deblowe . Poziom jest bardzo wysoki i tu także młodzież ściera się z doświadczeniem oldbojów.

 

 

 

 

Foto tenisW I mistrzostwach w 2001 r. na 4 półfinalistów było 3 oldbojów i jeden reprezentant młodzieży – Tomasz Sztangret, który zdobył tytuł mistrza (powtórzył ten sukces także w roku 2005 i 2007).
W 2002 roku było odwrotnie – w półfinałach było 3 młodych zawodników i jeden oldboj.

 

 

Foto tenis Zwyciężył ponownie przedstawiciel młodzieży Michał Adamczak, który obronił ten tytuł w kolejnych latach 2003 i 2004 oraz w 2006.

W deblu wszystkie tytuły mistrzowskie zdobyli goście z Lubina, a szczególnie wykazała się para Wojciech Andrejko – Cezary Garncarczyk wygrywając trzykrotnie.

 

 

Tenis Głogów

 

Objęliśmy opieką również dzieci i młodzież z naszego ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogowie, które trenują pod opieką trenera Andrzeja Kulhawika. Startują oni w zawodach dla osób z lekką niepełnosprawnością intelektualną w ramach stowarzyszenia „Sprawni Razem” i osiągają tam znakomite wyniki zarówno na arenie krajowej, europejskiej jak i światowej.

 

Foto tenis W 2001 roku III miejsce Anny Berczyńskiej drużynowo na Mistrzostwach Europy, w 2002 roku Ania została Mistrzynią Polski, a III miejsce zajął Piotr Tomaszewski. Również w czerwcu 2002 roku Ania wywalczyła tytuł Międzynarodowej mistrzyni Czech, a Piotr został wicemistrzem. 2003 rok to już dwukrotne mistrzostwo Europy w singlu i deblu Anny Berczyńskiej w Budapeszcie oraz IV miejsce w singlu i brązowy medal w deblu Jacka Krzanowskiego. Po mistrzostwie Europy przyszła pora na mistrzostwa świata. W lutym 2004 roku nasza zawodniczka Anna Berczyńska wywalczyła brązowy medal na mistrzostwach świata w Australii !

 

Foto tenis Sukces Ani został zauważony przez władze miasta, które powierzyły jej honor niesienia znicza olimpijskiego podczas Centralnej Inauguracji Roku Olimpijskiego2004 w Głogowie, którego głównym gościem była Irena Siewińska.

 

 

 

 

Foto tenis Zawsze jesteśmy gościnni dla stowarzyszenia „Sprawni Razem”. Organizujemy corocznie Mistrzostwa Dolnego Śląska, a w 2003 roku, dzięki staraniom kolegi Andrzeja Kulhawika byliśmy gospodarzami Mistrzostw Polski. Wspaniała organizacja tej imprezy oraz ofiarność działaczy sportowych naszego klubu zaowocowała przyznaniem Głogowowi organizacji Międzynarodowych Mistrzostw Polski w 2006 roku oraz Mistrzostw Europy w 2007 roku.

 

Na Mistrzostwach Europy nasi zawodnicy zdobyli dwa srebrne medale: Piotr Tomaszewski w singlu i w deblu grając w parze z Dawidem Białkiem.

 

Tenis Głogów GTT

 

Foto tenis Każdy jubileusz naszego stowarzyszenia jest okazją do podsumowań, do wspomnień i do wyróżnień. Obchodziliśmy 5-lecie GTT w 2001 roku (w 1996 nastąpiło połączenie obu klubów w jedno stowarzyszenie), 10-lecie i 15-lecie powstania pierwszego klubu tenisowego w naszym mieście.

 

 

Foto tenis Corocznie wyróżniamy najlepszych zawodników, nagradzamy zwycięzców rozgrywek amatorskich, wręczamy legitymacje najmłodszym, dziękujemy sponsorom, organizujemy wystawy osiągnięć klubowych.

 

 

 

Jubileusz jest także okazją do przyznania tytułów ”Honorowych członków GTT”. Dotychczas przyznano ich pięć:

Jackowi Zielińskiemu i Zbigniewowi Rybce – Prezydentom Miasta Głogowa za rozwój bazy tenisowej w mieście,

Franzowi Gossmanowi i Hansowi Berkemeyerowi z Tennisverein Kettenkamp – za wieloletnią współpracę międzynarodową

Michałowi Przysiężnemu – naszemu wychowankowi za godne reprezentowanie miasta i kraju na światowych arenach sportowych.

 

Tradycją naszego klubu, cieszącą się ogromną popularnością, stały się organizowane od dwóch lat „bale tenisisty”, na których na zakończenie sezonu bawi się 150 sympatyków tenisa.

 

 

Foto tenis Pracę szkoleniową rozpoczynamy już od przedszkolaków. Prowadzą ją trenerzy II klasy Andrzej Kulhawik, Jarosław Blida i Maciej Kulhawik. Tenis jest tą dyscypliną, gdzie można zaczynać zabawę sportową już w wieku 5 czy 6 lat. Szkolimy bardzo liczną grupę młodych adeptów i mamy nadzieję, że ktoś z nich na pewno pójdzie w ślady Michała Przysiężnego.

 

 

Największe szanse na osiągnięcie takich sukcesów jak Michał Przysiężny ma nasz najbardziej utalentowany tenisista Jakub Tokarz, który w kategorii do lat 12 i 14 plasował się zawsze w pierwszej dziesiątce rywalizacji krajowej.

 

 

Foto tenis Michał Przysiężny – wychowanek GTT, czołowy Polski tenisista, zawodnik KKT Wrocław, członek kadry PZT Prokom Team. Rozpoczął grę w tenisa w wieku 9 lat, a jego pierwszym trenerem był Wojciech Sielicki. Jako junior w roku 2002 zajmował 20 pozycję w światowym rankingu zawodników do 18 roku życia. Największy sukces w karierze juniorskiej odnotował występując w półfinale debla na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu. Zwycięzca kilku turniejów seniorskich Futures, a w 2007 roku wygrał swój pierwszy challenger.

 

Pragniemy gorąco podziękować wszystkim dotychczasowym prezesom, wszystkim działaczom, rodzicom i sponsorom, którzy swą bezinteresowną pracą dali tak wielu możliwość czerpania przyjemności z uprawianiu tego pięknego sportu. Słowa podziękowania kierujemy także do Władz Miejskich za rozwój bazy sportowej, za życzliwość w udostępnianiu obiektów sportowych, a przede wszystkim za pomoc finansową, bez której nie byłoby tak dynamicznego rozwoju tej dyscypliny sportowej.

 

Zarząd Głogowskiego Towarzystwa Tenisowego: Jerzy Sztangret, Wiesław Ławrowski, Andrzej Kulhawik,, Krzysztof Ulikowski, Jarosław Blida, Bogusław Chmiel, Andrzej Vogt, Jacek Olszewski, Igor Karliński

 

Materiały zebrał i opacował: Jerzy Sztangret