Jubileusz 25-lecia klubu GTT
Obchodzimy jubileusz 25-lecia głogowskiego tenisa, ale początki tenisa głogowskiego dokumentują odnalezione przedwojenne publikacje. Pierwszy klub tenisowy powstał w Głogowie 95 lat temu w 1922 roku. Klub liczył sobie 100 członków. Posiadał na swoim obiekcie 5 kortów tenisowych, które znajdowały się na miejskim terenie w parku (obecnie jest to ul. Bolesława Krzywoustego na przeciw budynku sądu).
Kolejne korty powstały wraz z budową stadionu miejskiego w 1926 roku, tak więc przedwojenny Głogów posiadał ich aż dziewięć.
Duże zainteresowanie tą dyscypliną sportową wzrosło pod koniec lat 80-tych, kiedy powstawały pierwsze w naszym mieście szkółki tenisowe Andrzeja Kulhawika i Wojtka Sielickiego.
W kolejnych latach sport ten stawał się coraz bardziej popularny. Brakowało też dużego kilku kortowego obiektu do rozgrywania turniejów. Wymusiło to potrzebę powołania stowarzyszenia sportowego, które zajmowałoby się popularyzacją i organizacją tego sportu w naszym mieście.
Na początku października 1992 roku grupa kilku pasjonatów: Andrzej Kulhawik, Jerzy Sztangret i Brunon Grygiel postanowiła zawiązać pierwszy w historii powojennej klub tenisowy w Głogowie, co zaowocowało oficjalną rejestracją klubu w Urzędzie Wojewódzkim w Legnicy już 27 października 1992 roku pod nazwą „Głogowski Klub Tenisowy” (dokładnie pod taką samą nazwą jak pierwszy klub z 1922 roku).
W tym czasie zwolenników tenisa było tak wielu, że w kilka miesięcy później zarejestrowany został drugi klub tenisowy „AS”.
Główne cele, jakie Głogowski Klub Tenisowy postawił przed sobą, to:
- popularyzacja tenisa,
- szkolenie dzieci i młodzieży,
- budowa kortów tenisowych.
Nie przypadkowy był wybór pierwszego prezesa w GKT Wiesława Tracza, wówczas współwłaściciela firmy budowlanej. Głównym zadaniem i najpilniejszą potrzebą była budowa obiektu co najmniej cztero kortowego, aby można było organizować turnieje tenisowe.
Już w listopadzie 1992 roku klub złożył wniosek do władz miejskich o przekazanie terenu pod budowę kortów przy ul. Wita Stwosza na terenie obiektów MZKS „Chrobry”. Projekt wykonał członek naszego klubu Bernard Adamczak. Po dwuletnim wydeptywaniu ścieżek w urzędach w listopadzie 1994 roku klub uzyskał zezwolenie na budowę kortów i przystąpiono do pierwszych wykopów.
Biegając po urzędach w sprawach budowlanych nie zapominaliśmy o podstawowym zadaniu tj. szkoleniu dzieci. Poza codziennymi treningami organizowaliśmy dzieciom tak ulubione przez nich turnieje miejskie: w poszczególnych kategoriach wiekowych, cieszący się największą popularnością do dziś turniej „Dzień Dziecka z rakietą”, a gdy nasi wychowankowie przeszli w wiek młodzieńczy, turnieje szkół średnich.
Organizacja tych imprez była jednak bardzo trudna. Posiadaliśmy jeden obiekt dwu kortowy przy ul. Budowlanych oraz kilka pojedynczych. Wspólnie z rodzicami rozwoziliśmy dzieci po wszystkich kortach w mieście, aby przeprowadzić imprezę.
Poza imprezami miejskimi graliśmy także w turniejach ogólnopolskich i regionalnych, udział w których dawał zawodnikom punkty bonusowe i klasyfikował ich na listach rankingowych Polskiego Związku Tenisowego.
W pierwszych latach działalności Głogowskiego Klubu Tenisowego oraz klubu „AS” najlepsze wyniki osiągali: Anna Bernacka, Dagmara Wandycz, Katarzyna Kulhawik, Ewelina Sztangret, Katarzyna Radzymińska, Jolanta Cichy, Agnieszka Murzyńska, Paweł Vogt, Maciej Kulhawik, Tomasz Sztangret, Filip Nawrot, Michał Adamczak, Stamos Zaganas, Michał Przysiężny, Michał Karpik.
Po kilku latach funkcjonowania dwóch klubów tenisowych w mieście, doszliśmy do wniosku, że nie ma potrzeby rywalizowania między sobą, a wspólne działanie jest nam potrzebne zarówno przy budowie obiektów jak też w popularyzacji tego sportu. Te wspólne wysiłki dały konkretne efekty. Doszliśmy też do porozumienia z władzami miasta i Gmina Miejska przejęła budowę kortów. Była to słuszna decyzja, ponieważ nie bylibyśmy w stanie udźwignąć dokończenia tak dużej inwestycji.
W 1996 roku podpisano porozumienie o połączeniu i stworzeniu jednego klubu pod nazwą „Głogowskie Towarzystwo Tenisowe”. Porozumienie podpisali prezes GKT Brunon Grygiel oraz funkcjonujący od początku w klubie „AS” prezes Jerzy Radzymiński. Obowiązki prezesa nowego klubu GTT powierzono Jackowi Nawrotowi.
Od 1997 do 2001 funkcję tę pełnił Bernard Adamczak, kolejne dwie kadencje Jerzy Sztangret, po nim również przez dwie kadencje klub prowadził Wiesław Ławrowski. Na krótko „przekazał pałeczkę” Juliuszowi Osomańskiemu, po którym we wrześniu tego roku podjął się tego odpowiedzialnego zadania współzałożyciel GKT i wieloletni trener Andrzej Kulhawik. W nowym 10-osobowym zarządzie będą go wspierać pozostali trenerzy: Jarosław Blida i Maciej Kulhawik.
Również w sferze sportowej pojawiały się ciągle nowe pomysły. W roku 1997 z inicjatywy kol. Andrzeja Vogta zainaugurowaliśmy rozgrywki amatorskie dla dorosłych – liga oldbojów pow. 40 roku życia. Cały czas przybywało nowych pasjonatów i liga amatorska podzielona została na dwie grupy: 18-45 lat oraz powyżej 45 lat i skupia na dziś blisko 70 zawodników. Od 2007 roku zainaugurowaliśmy także rozgrywki pań.
Już w roku 1994 po dwóch latach od powstania klubu nawiązaliśmy pierwszy kontakt międzynarodowy z niemieckim klubem Tennisverein Kettenkamp, który nadal utrzymujemy, a naszych przyjaciół z Kettenkamp gościmy dziś na tej sali. Inicjatorem tej wymiany partnerskiej był Ryszard Świątek, który z całą rodzina przebywał kilka lat w Kettenkamp.
Corocznie grupa kilkunastu dzieci wraz z opiekunami gości na zmianę swoich partnerów z zagranicy podczas tygodniowego pobytu. Każdy pobyt kończy się meczem drużynowym o puchar przechodni. Dzięki tym kontaktom nawiązaliśmy wiele przyjaźni, poznaliśmy wzajemnie swoje regiony i tym samym dołożyliśmy swoją cegiełkę do integracji europejskiej.
Wymiany te odbywają się nieprzerwanie corocznie (za wyjątkiem 1997 roku z powodu wielkiej powodzi), a za dwa lata będziemy obchodzić jubileusz 25-lecia wzajemnych kontaktów.
W 2004 roku z okazji jubileuszu 10-lecia spotkań przygotowaliśmy wspólnie wystawę, która była prezentowana w ratuszu miejskim, a następnie u naszych przyjaciół w Kettenkamp. Natomiast na 20-lecie wydaliśmy folder upamiętniający te wszystkie wspaniałe spotkania.
Dzięki naszemu koledze z ówczesnego zarządu Ryszardowi Głośnemu podjęliśmy również próbę pozyskania nowego partnera zagranicznego w Czechach klub LTC Mlada Boleslav. W 2002 r. gościliśmy pierwszą grupę dzieci w wieku 12 lat. Jest to klub o 100-letniej tradycji i na bardzo wysokim poziomie sportowym. Dowodem tego jest pierwsza konfrontacja naszych 12-latków, która zakończyła się wynikiem 1:7. Nasi zawodnicy byli w Mlada Boleslav w 2003 roku. Jednak ta forma kontaktów nie przyjęła się ze względu na duże obciążenie turniejowe naszych czeskich przyjaciół.
W 1999 roku, po pięciu latach od pierwszych wykopów, doczekaliśmy się otwarcia nowych kortów tenisowych na terenie stadionu miejskiego. Po 73 latach na miejskie obiekty sportowe znów powróciły korty tenisowe. Uroczystego otwarcia dokonali Prezydent Głogowa Zbigniew Rybka i Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Patyk.
Pierwsze piłki na nowym obiekcie odbili Prezes GTT Bernard Adamczak i Dyrektor Miejskich Obiektów Sportowych i Usługowych Georg Kurdubelski.
Kolejnym naszym marzeniem był kryty obiekt przynajmniej dwukortowy do uprawiania tej dyscypliny sportowej w zimie. W Gminie Miejskiej trudno było przeforsować ten pomysł ze względu na ogromne nakłady, jakie poniosło miasto na budowę hali sportowej, modernizację i rozbudowę obiektów sportowych ze stadionem, boiskami treningowymi, krytą pływalnią i letnim kompleksem basenowym.
Ryzyko inwestycyjne podjęli dwaj trenerzy Andrzej i Maciej Kulhawikowie. Na terenie dzierżawionym od Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. Piotra Skargi wybudowali i oddali do użytku w lutym 2016 roku kryty obiekt dwukortowy, a w tym roku rozpoczęli budowę trzeciego. Historia zatoczyła krąg, ponieważ ten wspaniały obiekt powstał w miejscu jednego z kortów ziemnych, który darzymy szczególnym sentymentem, gdzie w latach dziewięćdziesiątych rozpoczynaliśmy działalność klubową i rozgrywaliśmy pierwsze turnieje dla dzieci.
Od momentu oddania do użytku czterokortowego obiektu otworzyły się nowe możliwości w organizacji imprez tenisowych. Dzięki temu obiektowi organizujemy corocznie około 10 turniejów, przede wszystkim dla dzieci, ale nie zapominamy także o dorosłych. Stałą pozycją w naszym kalendarzu turniejowym są nocne turnieje deblowe seniorów i singlowe pań, które cieszą się dużą popularnością.
Od 2001 r. najbardziej prestiżową imprezą są Otwarte Mistrzostwa Głogowa w grze singlowej, a od 2003 roku rozszerzyliśmy te mistrzostwa o gry deblowe. Poziom tych turniejów zawsze był bardzo wysoki. Tytuł pierwszego mistrza Głogowa zdobył nasz wychowanek Tomasz Sztangret, który powtórzył ten sukces także w roku 2005 i 2007.
W 2002 zwyciężył kolejny nasz wychowanek Michał Adamczak, który obronił ten tytuł w latach 2003, 2004 oraz w 2006.
W następnych latach mistrzostwa stały się tak popularne, że przybywało coraz więcej zawodników z innych miast, a puchary i kolejne tytuły mistrzów naszego miasta wyjeżdżały z Głogowa.
Gościliśmy zawodników z Berlina, Zielonej Góry, z Frankfurtu, Lubina, Polkowic, Sławy i innych miast.
Po 6 ostatnich latach dominacji zawodników z Zielonej Góry wreszcie przerwał tę passę głogowianin Bartosz Radoszewski, aktualny mistrz Głogowa 2017.
Podobnie było w deblu: po czteroletniej dominacji zawodników z Zielonej Góry aktualnego mistrza Głogowa dzierży od września para głogowska Bartosz Radoszewski i Mariusz Bajer.
Niestety, w kategorii 45+ tegoroczny puchar wyjechał do Zielonej Góry, ale w latach 2016 i 2015 najlepszym oldbojem był głogowianin Wojciech Skołozdrzy.
W kategorii pań, rozgrywanej od 2005 roku, liczny udział także brały panie spoza Głogowa.
w ostatnich latach tytuły mistrzyń Głogowa w większości zdobywały głogowianki: Paula Chmiel dwukrotnie, Julia Saprun, Ewelina Krzywańska, natomiast w 2014 roku zwyciężyła Anna Konrad z Berlina, a aktualną mistrzynią Głogowa jest Beata Chojnicka z Zielonej Góry.
Objęliśmy opieką również dzieci i młodzież z naszego ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogowie, które trenują pod opieką trenera Andrzeja Kulhawika. Startują oni w zawodach dla osób z lekką niepełnosprawnością intelektualną w ramach stowarzyszenia „Sprawni Razem” i osiągają tam znakomite wyniki zarówno na arenie krajowej, europejskiej jak i światowej.
Jedną z najbardziej utalentowanych zawodniczek była Anna Berczyńska – dwukrotna mistrzyni Europy z 2003 roku w singlu i deblu, natomiast w lutym 2004 roku Anna Berczyńska wywalczyła brązowy medal na mistrzostwach świata w Australii.
Sukces Ani został zauważony przez władze miasta, które powierzyły jej honor niesienia znicza olimpijskiego podczas Centralnej Inauguracji Roku Olimpijskiego, która odbyła się w 2004 w Głogowie.
Jako klub zawsze jesteśmy gościnni dla stowarzyszenia „Sprawni Razem”. Organizowaliśmy wielokrotnie Mistrzostwa Dolnego Śląska, a w 2003 i 2011 roku byliśmy gospodarzami Mistrzostw Polski. Wspaniała organizacja tej imprezy oraz ofiarność działaczy sportowych naszego klubu zaowocowała przyznaniem naszemu klubowi organizacji Międzynarodowych Mistrzostw Polski w 2006 roku oraz Mistrzostw Europy w 2007 roku. Na głogowskich Mistrzostwach Europy nasi zawodnicy zdobyli dwa srebrne medale: Piotr Tomaszewski w singlu i w deblu grając w parze z Dawidem Białkiem.
Kolejne lata to też pasmo sukcesów na arenach krajowych, europejskich i światowych. Nasi zawodnicy brali udział w wielu imprezach światowych:
„Światowe Igrzyska Global Games”
2009 r. w Czachach – – Karolina Lipińska – 4 medale, Piotr Tomaszewski 2 medale,
2011 r. we Włoszech – Karolina 4 medale, Piotr jeden brąz,
2015 r. w Ekwadorze – dziewczęta w deblu brąz,
„Mistrzostwa Świata” w 2017 r. w Londynie – drużynowo brązowy medal dziewcząt.
Na wyróżnienie zasługuje także Mateusz Stusiński – wielokrotny mistrz Polski oraz 6 miejsce na Otwartych Mistrzostwach Francji w 2013 roku, największa nadzieja na sukcesy na kortach światowych w ramach stowarzyszenia „Sprawni Razem”.
W 2011 r. z inicjatywy trenera Jarosława Blidy i Pani dyrektor Wiesławy Wysockiej, w gimnazjum nr 2 w Głogowie powstała klasa o profilu tenis ziemny dla dziewcząt i chłopców. W klasie tej uczniowie na sześciu godzinach w tygodniu doskonalą swoje umiejętności techniczno-taktyczne z tenisa ziemnego. Do klasy co roku uczęszcza kilkunastu uczniów z terenu powiatu głogowskiego, którzy chcą się rozwijać zawodniczo. Jest to jedna z niewielu klas o takim profilu sportowym, które powstały w Polsce i jesteśmy dumni, że mogliśmy zapoczątkować ten projekt.
Pracę szkoleniową rozpoczynamy już od przedszkolaków. Prowadzą ją trenerzy Andrzej Kulhawik, Jarosław Blida i Maciej Kulhawik. Tenis jest tą dyscypliną, gdzie można zaczynać zabawę sportową już w wieku 5 czy 6 lat. Szkolimy bardzo liczną grupę młodych adeptów i mamy nadzieję, że ktoś z nich na pewno pójdzie w ślady Michała Przysiężnego, naszego wychowanka z początkowych lat kariery zawodniczej, który osiągnął jak do tej pory najlepsze wyniki ze wszystkich wychowanków GTT na arenach światowych.
Po Głogowie kontynuował karierę zawodniczą w KKT Wrocław i jest członkiem kadry PZT. Rozpoczął grę w tenisa w wieku 9 lat, a jego pierwszymi trenerami byli Wojciech Sielicki i Jarosław Blida. Wiek dziewięciu lat to jest bardzo późno na rozpoczynanie kariery jak na tenisistę, ale już po roku trenowania był najlepszym 10-latkiem w Głogowie. Jako junior w roku 2002 zajmował 20 pozycję w światowym rankingu zawodników do 18 roku życia. Największy sukces w karierze juniorskiej odnotował występując w półfinale debla na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu. Najlepszym jego osiągnięciem seniorskim była 57 pozycja w rankingu ATP w 2014 roku.
Szanse na osiągnięcie takich sukcesów jak Michał Przysiężny miało wielu naszych zawodników. Wśród najbardziej utalentowanych byli:
Jakub Tokarz, który w kategorii kadetów i juniorów plasował się na 5 miejscu w Polsce. Jakub w wieku 15 lat przeszedł do klubu „Nafta” Zielona Góra. Zdobywał tytuły mistrza i wicemistrza Polski – jest aktualnym mistrzem Polski w deblu i mikście. Obecnie Jakub pracuje jako trener tenisa w Krakowie. Od 4 lat gra w „beach tenisa” i odnotował już kilka sukcesów.
Równie wysokie wyniki osiągali:
Michał Adamczak – obiecujący zawodnik w kategorii młodzików i kadetów, plasował się w pierwszej 10-tce krajowej,
Adam Kurtys – w młodzikach 30 miejsce na listach PZT, w kadetach 18 miejsce
Karolina Śnita – w kategorii młodziczek osiągnęła 4 miejsce na listach PZT, w wieku 14 lat przeszła do klubu „Nafta” Zielona Góra, a w wieku juniorskim osiągnęła 10 lokatę w Polsce; dwukrotna brązowa medalistka gry pojedynczej Mistrzostw Polski, dwukrotna złota medalistka gry podwójnej Mistrzostw Polski, wiele wygranych turniejów rangi ogólnopolskiej; w 2015 roku zdobyła międzynarodowy seniorski ranking WTA, obecnie studiuje w University of Louisiana Monroe w USA nadal grając w tenisa.
Obecnie największe nadzieje pokładamy w naszych najmłodszych zawodnikach GTT, którzy odnoszą liczne sukcesy na turniejach w całej Polsce. Do grona tych zawodników możemy zaliczyć: Adriannę Kluskę, Julię Kałamajkę, Alana Hapke, Michała Nadałę, Adama Łukasiewicza, Jakuba Rozmusa, i Piotra Szczepanowskiego.
O ich wynikach i sukcesach powiemy więcej w drugiej części naszej uroczystości.
Każdy jubileusz naszego stowarzyszenia jest okazją do podsumowań, do wspomnień i do wyróżnień. Corocznie wyróżniamy najlepszych zawodników, nagradzamy zwycięzców rozgrywek amatorskich, wręczamy legitymacje najmłodszym, dziękujemy sponsorom, organizujemy wystawy osiągnięć klubowych.
Jubileusz jest także okazją do uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla tego sportu poprzez przyznawanie tytułów ”Honorowy członek GTT”. Dotychczas przyznano ich pięć:
- Jackowi Zielińskiemu i Zbigniewowi Rybce – Prezydentom Miasta Głogowa za rozwój bazy tenisowej w mieście,
- Franzowi Gossmanowi i Hansowi Berkemeyerowi z Tennisverein Kettenkamp – za wieloletnią współpracę międzynarodową,
- Michałowi Przysiężnemu – naszemu wychowankowi za godne reprezentowanie miasta i kraju na światowych arenach sportowych.
Dzisiejszy jubileusz będzie okazją do przyznania kolejnych honorowych tytułów.
Zarząd Głogowskiego Towarzystwa Tenisowego pragnie gorąco podziękować wszystkim dotychczasowym prezesom, wszystkim działaczom, rodzicom i sponsorom, którzy swą bezinteresowną społeczną pracą dali tak wielu młodym ludziom możliwość czerpania przyjemności z uprawianiu tego pięknego sportu.
Słowa podziękowania kierujemy także do Władz Miejskich za rozwój bazy sportowej, za życzliwość w udostępnianiu obiektów sportowych, a przede wszystkim za pomoc finansową, bez której nie byłoby tak dynamicznego rozwoju tej dyscypliny sportowej.
Galeria zdjęć: